یکی از روش هایی که در آرایش موها از آن بسیار استقبال می شود مش و یا لایت مو است . در این روش آرایشگر با استفاده از ابزار های مختلف که مرسوم ترین آن ها کلاه مش، فویل و یا دیسک و… است. روش های متفاوت دسته ای از مو ها را جدا کرده و به رنگ مورد نظر در می آورد که ممکن است این تغییر رنگ به دکلره موها نیاز داشته باشد.

انواع بسیار زیاد و متنوعی از لایت مو در سالن های زیبایی ارائه میشوند که برخی از آنها عبارتند از:

 • لولایت
 • هایلایت
 • سان لایت
 • مووی لایت
 • هاف لایت
 • دارک لایت
 • استارلایت
 • لایت برفی
 • لایت پلنگی
 • لایت بارانی
 • لایت بری
 • ری لایت
 • ویولایت
 • شولایت
 • لایت پوش
 • لایت گربه‌ای
 • لایت شطرنجی

که برخی از آنها به صورت عمومی شناخته شده نیستند.

انواع لایت مو – هایلایت:

هایلایت Highlight شناخته شده‌ترین و پرطرفدار ترین نوع لایت در بین خانم‌ها است که به ایجاد طیفی روشن در زمینه تیره موها گفته می‌شود. در این روش با استفاده از کلاه مش و یا فویل دسته های کم یا زیاد از مو ها را جدا کرده و با استفاده از مواد دکلره، دکوپاژ می کنند و سپس روی موهای دکلره شده رنگ هایی مانند دودی، زیتونی، بلوند، نسکافه ای و… گذاشته می شود.

انواع لایت مو  – لولایت:

به عملی که دقیقا برعکس هایلایت است، لولایت گفته می‌شود. یعنی به جای ایجاد طیف روشن در یک زمینه تیره، طیفی تیره در زمینه‌ای روشن ایجاد می کنیم. برای لولایت نیز مانند هایلایت معمولا از کلاه مش یا فویل استفاده می‌شود. لولایت بیشتر به کسانی پیشنهاد می‌شود که دارای موهای روشنی هستند و تمایل دارند تا با مش‌های تیره، تغییری خاص در ظاهر موهای خود ایجاد کنند.

انواع لایت مو – سان لایت:

در سان لایت، قسمت بالایی کره سر با دکلره کردن به پایه می رسد و با یک رنگ روشن رنگساژ می شود، همچنین برخی از آرایشگران به ایجاد تکه‌های بلوند در یک زمینه ی روشن، سان لایت می‌گویند بر این اساس که با استفاده از رنگ بلوند و بسیار روشن، قسمت هایی روشن‌تر از زمینه روشن موها، در لابه لای آنها ایجاد می‌شود.

انواع لایت مو – مون لایت:

مون لایت روشی است کاملا برعکس سان لایت، که در این روش قسمت‌های زیرین موها را رنگی روشن می زنند. در حالیکه قسمت‌های بالایی موها با رنگی تیره، رنگساژ می‌شود. قسمت بالای سر از محل رویش موها تا پایین کره سر رنگ تیره می زنند و قسمت‌های زیرین، دکلره و با رنگ بلوند رنگساژ می‌شود. این روش در بین خانم‌های ایرانی طرفدار زیادی ندارد، زیرا براساس سلیقه اکثر ایرانیان موی روشن و بلوند را ترجیح می‌دهند.

انواع لایت مو  – مووِی لایت:

در روش مووی لایت، یک سوم بالای موها را جدا کرده و دکلره می‌نمایند. و این قسمت را به 3 تا 7 قسمت مساوی تقسیم کرده و با رنگ‌های دلخواه، رنگساژ می‌کنند. این رنگ‌ها می‌توانند ترکیبی از شرابی و یخی باشند، یا ترکیبی از رنگ‌های فانتزی سبز و آبی و زرد و قرمز و یا هر رنگ دلخواه دیگر که نتیجه ی آن طرحی مانند رنگین کمان در قسمت بالای مو های شماست.

انواع لایت – هاف لایت:

در روش هافلایت، موها را از فرق سر و خط میانی سر تا گودی گردن به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کنند. سپس یک قسمت را به یک رنگ و قسمت دیگر را با رنگی دیگر، لایت می‌کنند. می توانید از رنگ‌هایی مانند عسلی و قهوه ای و یا زیتونی و بلوند استفاده کنید که انتخاب رنگ ها کاملا به اختیار شماست.

روش دیگری که برای هافلایت در برخی از سالن‌های زیبایی به افراد پیشنهاد می‌شود و البته کاربردی‌تر است، موها را از بالا تا پایین به دو قسمت تقسیم می‌کنند به صورتی که قسمت بالایی بسیار بلندتر از قسمت پایینی باشد و قسمت پایینی بسته به قد موهای شما معمولا طولی بیش از 10 سانتی متر ندارد. سپس قسمت پایینی و ساقه موها را با یک رنگ روشن، لایت می‌کنند.

انواع لایت – لایت گربه ای:

در این روش مو ها بافته می شود و قسمت رویی بافت مو را با دکلره به پایه می رسانند و با رنگ دلخواه رنگساژ می کنند و نتیجه ی کار طرحی به شکل پنجه ی گربه روی مو ها ایجاد شده است.

انواع لایت – لایت پلنگی:

برای لایت کردن موها به روش پلنگی از کلاه مش استفاده می شود. در این روش، موها به صورت نیمه از سوراخ‌های کلاه بیرون آورده می‌شوند و انتهای موها مانند ریشه مو داخل کلاه باقی می‌ماند. این قسمتی از مو که بیرون کلاه است را دکلره کرده و با رنگ های دلخواه رنگساژ میکنند و در نتیجه یک لایت فانتزی پلنگلی روی مو ها ایجاد می شود.

برای لایت پلنگی روی موهای بلوند روش دیگری استفاده می شود.در این روش روی موهای بلوند با استفاده از شابلون یا فویل و با رنگ های تیره خطوط و لکه های تیره ایجاد می کنند.

انواع لایت – لایت پوش یا ویولایت:

در این روش، همه موها پوش داده می‌شوند و یا به کمک دستگاه های حرارتی، ویو می شوند و حالت وز پیدا می‌کنند. سپس انتهای موها دکلره شده و به پایه می‌رسند و همه ی موها به صورت یکنواخت رنگساژ می‌شوند که زمینه تیره و روشنی روی موها ایجاد می کند و به خاطر وز بودن موها، حالت زیبایی به موها داده می‌شود.

انواع لایت  – دارک لایت:

لایت به ایجاد سایه روشن در موها گفته می‌شود. در روش دارک لایت نیز سایه روشن در موها ایجاد میشود. اما این سایه روشن ها نمیتوانند از رنگ های متضاد باشند. مثلا رنگ زیتونی روی مو ی زمینه مشکی قرار نمی گیرد . باید رنگ هایی از یک خانواده و در یک طیف از تیره تا روشن برای این روش انتخاب شوند تا در مو ها سایه روشن های هارمونیک ایجاد کند.

انواع لایت(light) مو – لایت شطرنجی:

در لایت شطرنجی، موها به صورت شطرنجی تیره و روشن می‌شوند. برای این نوع لایت از رنگ‌های سفید و یخی و مشکی استفاده می‌شود.

انواع لایت(light) مو – وی لایت:

وی لایت از کلمه Violet به معنای بنفش گرفته شده. به تمام لایت‌هایی که در آنها از رنگ‌هایی استفاده شده است که طیف بنفش دارند، وی لایت گفته می‌شود.

و سخن آخر

و در آخر ذکر این نکته مهم است که پس از رنگ یا لایت کردن مو ها بهتر است که برای حفظ سلامت مو های خود اهمیت قائل باشید و رسیدگی های لازم را انجام بدهید.

مراقبت هایی مانند کراتینه کردن و ویتامینه کردن موها و استفاده از شامپو و نرم کننده های مخصوص موهای رنگ شده و حتی روش های خانگی مانند استفاده از روغن های طبیعی از جمله روغن آرگان و روغن بادام تلخ و … می توانند موثر و مفید واقع شوند.

تیم تخصصی مهوش جلیلیان در بهترین آرایشگاه و مرکز تخصصی مراقبت و زیبایی مو در اهواز با مدرک بین المللی هونما برزیل ، آماده است تا بهترین خدمات را در زمینه درمان ، احیا ، رنگ و لایت مو در اهواز به شما عزیزان ارائه دهد برای کسب اطلاعات بیشتر و رزور وقت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.